Dec 26, 2025 Zanechajte správu

Titán 5. stupňa verzus iné stupne titánu: Vlastnosti, pevnosť a výber

Systém titánovej triedy v skratke

Titánové triedy spadajú do dvoch rodín. Komerčne čisté triedy 1-4 sú nelegovaný titán, ktorého pevnosť je riadená hlavne intersticiálnym obsahom kyslíka a železa, s limitmi stanovenými ASTM B265. Typy zliatin pridávajú prvky ako hliník a vanád; Stupeň 5 (Ti-6Al-4V), Stupeň 9 (Ti-3Al-2,5V) a Stupeň 23 (Ti-6Al-4V ELI) sú najrozšírenejšie. V Číne sú ekvivalentné plechy, dosky a pásy pokryté normou GB/T 3621 a zliatiny lekárskych implantátov sa riadia normou ISO 5832-3. Každá hodnota pevnosti uvedená v tomto článku je minimom pre žíhaný produkt podľa ASTM B265, pokiaľ nie je uvedená iná norma.

 

Stupeň 5 (Ti-6Al-4V, UNS R56400): The Workhorse Alpha-Beta Alloy

Stupeň 5 je zliatina alfa-beta: hliník stabilizuje fázu alfa a vanád stabilizuje fázu beta, vďaka čomu je zliatina tepelne spracovateľná. Rozsah jeho zloženia podľa ASTM B265 je Al 5,5 až 6,75 %, V 3,5 až 4,5 %, Fe menšie alebo rovné 0,40 % a O menšie alebo rovné 0,20 %. V žíhanom stave poskytuje minimálnu pevnosť v ťahu 895 MPa, minimálnu medzu klzu 828 MPa a 10% predĺženie, s praktickým rozsahom použitia približne -210 stupňov až 400 stupňov. Tepelné spracovanie môže ďalej zvýšiť pevnosť v sekciách pod približne 25 mm; kaliteľnosť je obmedzená, takže hrubšie profily nemusia vyvinúť plné vlastnosti.

 

Stupeň 5 sa dobre zvára, keď sa používa zhodný alebo prídavný drôt ELI a prísne tienenie inertným -plynom, a ľahko sa tvaruje za tepla-. Tvárnenie za studena je v porovnaní s triedami CP obmedzené. Typické použitie zahŕňa konštrukčné časti lietadiel a upevňovacie prvky, vysoko{5}}tlakové komponenty, námorný hardvér a špičkové-športové potreby, kde záleží na pomere pevnosti-k-hmotnosti.

Grade 5 (Ti-6Al-4V, UNS R56400)

Komerčne čisté stupne 1-4: korózia po prvé, pevnosť po druhé

Typy CP sú jednofázové -zliatiny alfa. Ich chemický rozdiel je hlavne kyslík a železo: Stupeň 1 má O Menší alebo rovný 0,18 % a Fe Menší alebo rovný 0,20 %, Stupeň 2 má O Menší alebo rovný 0,25 % a Fe Menší alebo rovný 0,30 %, Stupeň 3 má O Menší alebo rovný 0,35 % a 0, O menší ako 0,0. ako alebo rovné 0,40 % a Fe menšie alebo rovné 0,50 % podľa ASTM B265. Minimálna pevnosť v ťahu preto stúpa z 240 MPa (1. stupeň) na 345 MPa (2. stupeň), 450 MPa (3. stupeň) a 550 MPa (4. stupeň).

 

Stupeň 1 je najtvárnejší z radu a je široko používaný pre doskové výmenníky tepla, vložkované nádoby a hlboko ťahané diely. Stupeň 2 je najšpecifikovanejšou triedou CP pre chemické závody, potrubia na morskú vodu a zariadenia bieliacich-zariadení: kombinuje užitočnú pevnosť s vynikajúcou odolnosťou voči vlhkému chlóru a horúcim chloridovým médiám, a preto sú miešačky oxidu chloričitého, potrubia a spojovacie prvky v moderných bieliarňach bežne triedou 2. Triedy 3 a 4 sú špecifikované, keď je potrebná vyššia odolnosť tlakových nádob a korózie, napríklad armatúry radu Marine.

 

Stupeň 23 (Ti-6Al-4V ELI) a Stupeň 9: Dvaja špecializovaní susedia

Trieda 23 má rovnaký obsah hliníka a vanádu ako trieda 5, ale vyrába sa s extra-nízkymi intersticiálnymi látkami: kyslík je obmedzený na 0,13 % namiesto 0,20 %, s prísnejšou kontrolou železa a iných zvyškov. Odmenou je lepšia lomová húževnatosť a ťažnosť pri nízkej teplote a čistejšia mikroštruktúra pre aplikácie implantátov. ISO 5832-3 pokrýva stupeň 23 pre chirurgické implantáty a ASTM B265 pokrýva formu produktu. Nepovažujte stupeň 23 a stupeň 5 za vzájomne zameniteľné: verzia ELI stojí viac a je špecifikovaná tam, kde sú kritické húževnatosť, únavová životnosť a biokompatibilita, zatiaľ čo stupeň 5 zostáva všeobecnou inžinierskou voľbou.

 

Stupeň 9 (Ti-3Al-2,5V, UNS R56320) sa nachádza medzi triedami CP a Grade 5 s minimálnou pevnosťou v ťahu 620 MPa a výrazne lepšou tvárnosťou za studena a zvárateľnosťou. Je bežnou voľbou pre hydraulické potrubia, letecké potrubia a rámy bicyklov, kde sa stredná pevnosť musí kombinovať s jednoduchým tvarovaním.

 

Vedľajšia-porovnávacia{1}tabuľka

Nižšie uvedená tabuľka uvádza minimálne hodnoty žíhaných podľa ASTM B265 pre plechy, dosky a pásy; Stupeň 23 navyše spĺňa ISO 5832-3 pre aplikácie implantátov. Použite ho ako prvý filter, potom potvrďte podľa certifikátu mlyna skutočnej šarže.

stupňa UNS Limity zloženia kľúča (podľa ASTM B265) UTS min (MPa) YS min (MPa) Min. predĺženie (%) Typické aplikácie
1 R50250 O Menej ako alebo rovné 0,18 %, Fe Menej ako alebo rovné 0,20 % 240 170 24 Doskové výmenníky tepla, hlboko ťahané{0}}časti, anódy
2 R50400 O menšie alebo rovné 0,25 %, Fe menšie alebo rovné 0,30 % 345 275 20 Chemický závod, potrubia na morskú vodu, bielidlá
3 R50550 O menšie alebo rovné 0,35 %, Fe menšie alebo rovné 0,30 % 450 380 18 Tlakové nádoby, námorné a priemyselné zariadenia
4 R50700 O menšie alebo rovné 0,40 %, Fe menšie alebo rovné 0,50 % 550 483 15 Spojovacie prvky, lekárske nástroje (nie-implantované), priemyselné
5 R56400 Al 5,5-6,75 %, V 3,5-4,5 %, O Menej ako alebo rovné 0,20 %, Fe Menej ako alebo rovné 0,40 % 895 828 10 Štruktúra letectva, spojovacie prvky, komponenty s vysokou{0}}pevnosťou
9 R56320 Al 2,5-3,5%, V 2,0-3,0% 620 483 15 Hydraulické potrubia, letecké potrubia, rámy bicyklov
23 R56407 Al 5,5-6,5 %, V 3,5-4,5 %, O Menej ako alebo rovné 0,13 % (ELI) 895 828 10 Chirurgické implantáty (ISO 5832-3), kryogénne komponenty

 

Odolnosť proti korózii, tvárnosť, zvariteľnosť a náklady

Odolnosť proti korózii

Vo väčšine vodných médií typy CP vykazujú rovnakú alebo o niečo lepšiu odolnosť proti korózii ako stupeň 5. Stupeň 5 vytvára stabilný pasívny film a funguje dobre v oxidačných kyselinách a mnohých chloridových prostrediach, ale v horúcich redukčných kyselinách a v štrbinovom-provoze so sklonom k ​​chloridom sú triedy CP bezpečnejšou špecifikáciou. Stupeň 2 je napríklad prakticky imúnny voči vlhkému chlóru medzi 10 a 80 stupňami , a preto dominuje v potrubí a miešačkách bielidiel-.

 

Tvarovateľnosť

Typy CP, najmä stupne 1 a 2, sa ľahko formujú za studena a možno ich hlboko ťahať, otáčať a ohýbať s miernymi povolenkami. Stupeň 5 má obmedzenú tvarovateľnosť za studena a bežne sa formuje za tepla-; jeho spätné pruženie a odoberanie sa musia plánovať pri obrábaní nástrojov a mazaní.

 

Zvárateľnosť

Obe rodiny zvárajú, ale pravidlá sa líšia. Stupeň 2 patrí medzi najľahšie zvárateľné druhy titánu a často sa používa na zvárané chemické potrubia. Stupeň 5 vyžaduje zodpovedajúci alebo ELI plniaci drôt, dôkladné čistenie povrchu a prísne tienenie inertným-plynom; s týmito opatreniami poskytuje zdravé, tvárne zvary, hoci vlastnosti zvarových -zón môžu klesnúť pod pevnosť- základného kovu v hrubých častiach.

 

náklady

Stupeň 5 zvyčajne stojí viac ako druhy CP z dôvodu legujúcich prvkov a dodatočného spracovania. Stupeň 23 (ELI) prináša ďalšiu prémiu vďaka nízkej-intersticiálnej kontrole a lekárskej-sledovateľnosti. Stupeň 2 je ekonomický štandard pre koróziu; Stupeň 1 stojí podobne a ponúka malú silu pre maximálnu tvarovateľnosť.

 

Sprievodca rozhodovaním o výbere materiálu

Vykonajte týchto päť kontrol v poradí a potom porovnajte náklady a skladovú dostupnosť.

Lekársky implantát alebo kryogénny komponent?Použite stupeň 23 (Ti-6Al-4V ELI) podľa ISO 5832-3, s kyslíkom obmedzeným na 0,13 %.

 

Vysoké konštrukčné zaťaženie pri miernej teplote?Použite stupeň 5 (Ti-6Al-4V); potvrdiť hrúbku prierezu v porovnaní s limitmi tepelného spracovania.

 

Vodná korózia (morská voda, vlhký chlór, chloridy, kyseliny)?Použite stupeň 2; vyberte stupeň 1, keď dominuje ťažnosť a tvarovanie, ako pri doskových výmenníkoch tepla.

 

Potrebujete väčšiu pevnosť ako stupeň 2 pri zachovaní korózneho výkonu CP?Použite stupeň 4 pre spojovacie prvky a priemyselné diely odolné-opotrebeniu.

 

Tenkostenné{0}}rúrky, ktoré sa musia ľahko ohýbať a zvárať pri strednej sile?Použite stupeň 9 (Ti-3Al-2,5V).

 

Keď kandidátska trieda vyhovuje viac ako jednej ceste, rozhodnite sa o dodávke a nákladoch: 2. a 5. trieda dominuje skladovej dostupnosti na celom svete, zatiaľ čo 23. a 9. trieda zvyčajne vyžaduje dodaciu dobu a minimálne množstvá.

 

Titanium Grade 2

Sme špecializovaná továreň zameraná na výskum, vývoj a výrobu produktov z titánu a zliatin titánu. Vybavení základnými zariadeniami, ako sú pece Vacuum Arc Remelting (VAR), rýchle kovacie lisy, presné valcovne a CNC obrábacie centrá, sme schopní vyrábať celý rad produktov vrátane titánových platní, rúr, tyčí, drôtov a presných výkovkov. Zavádzame prísnu kontrolu kvality počas celého procesu od surovín až po hotové výrobky. Naše laboratórium je vybavené testovacími prístrojmi, ako sú optické emisné spektrometre (OES), univerzálne testovacie stroje a ultrazvukové defektoskopy, ktoré zaisťujú, že zloženie produktov, mechanické vlastnosti a interná kvalita plne zodpovedajú medzinárodným normám, ako sú ASTM, AMS a GB/T. Zaviazali sme sa poskytovať vysoko{4}}výkonné, vysoko{5}}precízne titánové riešenia a spoľahlivé služby dodávateľského reťazca globálnym klientom v leteckom, medicínskom, chemickom a-priemysle spotrebného tovaru.

 

FAQ

Q1. Je 5. ročník rovnaký ako 23. ročník?

Nie. Oba sú Ti-6Al-4V, ale stupeň 23 je verzia ELI (extra-low interstitial) s kyslíkom obmedzeným na 0,13 % namiesto 0,20 %. Stupeň 23 je špecifikovaný pre chirurgické implantáty podľa ISO 5832-3 a pre kryogénnu prevádzku; stojí to viac a nie je náhradou za 5. ročník vo všeobecnom strojárstve.

 

Q2. Ktorá trieda titánu je najlepšia pre morskú vodu?

Pre potrubia, výmenníky tepla a nádrže je obvyklou voľbou stupeň 2 kvôli svojej kombinácii odolnosti proti korózii, zvárateľnosti a cene. Stupeň 5 sa používa pre upevňovacie prvky pre morskú vodu a konštrukčné konzoly, kde je kontrolnou požiadavkou pevnosť.

 

Q3. Aké sú skutočné pevnosti v ťahu triedy 5 a triedy 2?

Žíhané minimá podľa ASTM B265: Stupeň 5 má pevnosť v ťahu 895 MPa a výťažnosť 828 MPa; Stupeň 2 má pevnosť v ťahu 345 MPa a výťažnosť 275 MPa. Vždy to potvrďte certifikátom mlyna, pretože skutočné hodnoty sa líšia v závislosti od formy produktu a tepelného spracovania.

 

Q4. Je možné zvárať titán triedy 5?

áno. Použite zodpovedajúci alebo ELI plniaci drôt, dôkladne vyčistite oblasť spoja a chráňte zvarovú zónu krytom inertným plynom. Zvary sú pevné a tvárne, ak sú splnené tieto podmienky; tvárnenie za studena stupňa 5 je naopak obmedzené.

 

Q5. Ktorá trieda je najlacnejšia?

Medzi bežnými triedami je stupeň 2 ekonomický štandard pre korózne služby, pričom stupeň 1 je na podobnej úrovni. Stupeň 5 je drahší a stupeň 23 (ELI) je najdrahší z tu uvedených tried, pretože má nízku-intersticiálnu kontrolu a lekársku-sledovateľnosť.

 

Zaslať požiadavku

whatsapp

Telefón

E-mailom

Vyšetrovanie