Dodávateľský reťazec titánu: Od rudy po hotový výrobok
Predtým, ako sa ponoríme do konkrétnych cien, je nevyhnutné pochopiť cestu titánu od bane k hotovému produktu. Každá fáza zvyšuje náklady a vedieť, kam idú vaše peniaze, je prvým krokom k optimalizácii nákladov.
titánová ruda (ilmenit/rutil)
↓ ~1 600 – 2 000 juanov/tona
Titánový koncentrát
↓
Titánová špongia (proces Kroll)
↓ ~46 000 – 48 000 juanov/t (stupeň 0)
Titánový ingot (tavenie vo vákuu)
↓ ~53 – 61 juanov/kg
Polotovary-(doska/tyč/rúrka/drôt/pás)
↓ ~62 – 275 juanov/kg
Hotové výrobky (CNC obrábané diely)
↓ Vlastné ceny
koncový používateľ
Každý prechod zahŕňa energeticky-náročné procesy, špecializované vybavenie a materiálne straty. Samotný proces Kroll - premieňajúci rudu na titánovú hubu - je dávkový proces, ktorý trvá niekoľko dní a spotrebuje obrovské množstvo horčíka a elektriny. To je dôvod, prečo titánová huba stojí približne 25-30 krát viac ako surová ruda, z ktorej pochádza.
Cena suroviny: Sponge Titanium
Titánová huba je základnou surovinou pre prakticky všetky titánové produkty. Jeho cena určuje základ pre všetko nadol.
Aktuálne ceny titánovej špongie (koniec roka 2025 – začiatok roka 2026)
| stupňa | Vnútroštátna cena (juan/tona) | Pribl. Cena FOB (USD/mt) |
|---|---|---|
| Stupeň 0 (najvyššia čistota) | 46,000 – 48,000 | ~6,650 |
| 1. stupeň | 45,500 – 47,500 | ~6,500 |
Trh s titánovou hubou je v súčasnosti vo fáze konsolidácie. Ceny sa po výraznom poklese do roku 2025 ustálili. Je teda primeraný čas na uzavretie strednodobých{2}}dodávkových zmlúv skôr, ako prípadné oživenie dopytu vyženie ceny nahor.
Cena titánových ingotov: Grade Factor
Keď sa titánová huba roztaví na ingoty, primárnym cenovým determinantom sa stáva druh zliatiny.
| Trieda/zliatina | Zloženie | Cena (juan/kg) | Pribl. USD/kg | Primárne aplikácie |
|---|---|---|---|---|
| TA1 (1. ročník) | Komerčne čistý Ti | 55 – 56 | ~$7.70 | Chemické spracovanie, námorné |
| TA2 (2. ročník) | Komerčne čistý Ti | 53 – 54 | ~$7.50 | Všeobecné priemyselné výmenníky tepla |
| TC4 (trieda 5 / Ti-6Al-4V) | Ti + 6 % Al + 4 % V | 60 – 61 | ~$8.50 | Letecký, lekársky, vojenský |
„Prémiový faktor“ - Prečo je TC4 rýchlo drahý
| Formulár produktu | Cena TA1/TA2 | Cena TC4 | TC4 Premium |
|---|---|---|---|
| Ingot | 53-56 juanov/kg | 60-61 juanov/kg | ~10-15% |
| Doska (5-10 mm) | 64-65 juanov/kg | 150-160 juanov/kg | ~130-145% |
| Drôt (1-2 mm) | 155 – 185 juanov/kg | 265-275 juanov/kg | ~50-75% |
Rozdiel v nákladoch na suroviny je mierny (~ 10 %), ale po spracovaní na dosky alebo drôt medzera exploduje. TC4 sa podstatne ťažšie obrába, valcuje a ťahá -, čo si vyžaduje častejšiu výmenu nástrojov, pomalšie rýchlosti spracovania a vyššiu mieru odpadu.
Ceny spracovaných produktov: Kompletný katalóg
Titánové dosky a plechy
| stupňa | Hrúbka | Domáce (jüan/kg) | FOB (USD/kg) |
|---|---|---|---|
| TA1 (Gr1) | 1-3 mm | 88 – 91 | $16 – $25 |
| TA1 (Gr1) | 3-5 mm | 65 – 66 | $14 – $20 |
| TA1 (Gr1) | 5-10 mm | 64 – 65 | $13 – $18 |
| TA2 (Gr2) | 3-8 mm | 62 – 65 | $16 – $21 |
| TC4 (Gr5) | 5-10 mm | 150 – 160 | $20 – $40 |
Tenšie plechy stoja viac za kg (ďalšie valcovacie priechody, vyššie straty materiálu). Svetlá/zrkadlová povrchová úprava pridáva 15-30 % v porovnaní s povrchovou úpravou frézovaním. Platne s certifikáciou pre letectvo a kozmonautiku (AMS 4911) môžu stáť 2 až 3-násobok štandardnej priemyselnej kvality.
Titánové rúry a rúrky
| Typ | stupňa | Špecifikácia | Domáce (jüan/kg) | FOB (USD/kg) |
|---|---|---|---|---|
| Bezšvová trubica | Gr2 | ASTM B338, vonkajší priemer 25 mm | 115 – 125 | $20 – $30 |
| Zváraná rúrka | Gr2 | ASTM B338, výmenník tepla | 100 – 115 | $15 – $25 |
| Kapilárna trubica | Gr2 | <3mm OD | 150 – 200 | $30 – $52 |
| Zliatinová rúrka | Gr5 (TC4) | ASTM B338 | 150 – 180 | $25 – $40 |
| Rúrka špeciálnej triedy | Gr7 | ASTM B338 | 300 – 450 | $147 – $220 |
Titánové tyče a prúty
| stupňa | Priemer | Domáce (jüan/kg) | FOB (USD/kg) |
|---|---|---|---|
| TA1 (Gr1) | 20-40 mm | 100 – 105 | $15 – $25 |
| TA2 (Gr2) | 20-50 mm | 95 – 105 | $15 – $22 |
| TC4 (Gr5) | 20-40 mm | 115 – 125 | $20 – $40 |
| TC4 (Gr5) kovaný | >50 mm | 130 – 160 | $25 – $45 |
| TC11 (letectvo) | 20-40 mm | 220 – 280 | $30 – $50 |
Titánové drôty
| stupňa | Priemer | Domáce (jüan/kg) | FOB (USD/kg) |
|---|---|---|---|
| TA1 (Gr1) | 1-2 mm | 155 – 185 | $25 – $40 |
| TA2 (Gr2) | 1-3 mm | 150 – 175 | $25 – $40 |
| TC4 (Gr5) | 1-2 mm | 265 – 275 | $40 – $60 |
| Lekársky drôt | Gr5 (ASTM F136) | 300+ | $50+ |
Titánové pásy a fólie
| stupňa | Hrúbka | Domáce (jüan/kg) | FOB (USD/kg) |
|---|---|---|---|
| TA2 (Gr2) | 0,3-0,8 mm | 120 – 160 | $20 – $35 |
| TA2 (Gr2) | 0,08-0,3 mm | 180 – 250 | $30 – $40 |
| TC4 (Gr5) | 0,1-0,5 mm | 280 – 380 | $40 – $60 |
| Ultra{0}}tenká fólia | Gr2, 0,01-0,05 mm | 400+ | $50+ |
CNC obrábanie: konečná nákladová vrstva
Pre mnohých medzinárodných kupujúcich je najvyššou požiadavkou vlastnoručne-opracovaný komponent. CNC obrábanie predstavuje najvariabilnejšiu nákladovú vrstvu - a informovaní kupujúci môžu ušetriť najviac.
Čo poháňa náklady na CNC obrábanie?
| Nákladový faktor | Vplyv | Vysvetlenie |
|---|---|---|
| Trieda titánu | Vysoká | TC4 generuje 2-3x väčšie opotrebovanie nástroja ako TA2 |
| Zložitosť dielov | Veľmi vysoká | Hlboké vrecká, úzke štrbiny, tenké steny predlžujú čas obrábania |
| Požiadavky na toleranciu | Stredná{0}}Vysoká | Užšie tolerancie=pomalšie posuvy, viac kontroly |
| Povrchová úprava | Stredná | Zrkadlové povrchy, eloxovanie pridajte 15-50% |
| Dávkové množstvo | Vysoká | Náklady na nastavenie amortizované v rámci šarže |
| Doba obrábania | Veľmi vysoká | Jedna komplexná časť s najväčším nákladom - trvá hodiny |
Rozsahy nákladov na CNC obrábanie
| Typ dielu | Zložitosť | Rozsah nákladov (USD/kus) | Poznámky |
|---|---|---|---|
| Jednoduchá príruba (Gr2) | Nízka | $5 – $20 | Jednoduché nastavenie, štandardné tolerancie |
| Armatúra výmenníka tepla (Gr2) | Stredná | $20 – $80 | Viaceré vlastnosti, stredné tolerancie |
| Letecký držiak (Gr5) | Vysoká | $80 – $300+ | Viac{0}}osové, úzke tolerancie, certifikované |
| Lekársky implantát (Gr5, F136) | Veľmi vysoká | $50 – $500+ | Biokompatibilný, ultra{0}}jemný povrch |
| Vlastný komplexný komponent (Gr5) | Veľmi vysoká | $100 – $1,000+ | 5-osé, hlboké vrecká, tenké steny |
Použitie stupňa 2 namiesto stupňa 5, ak to umožňuje pevnosť, môže znížiť náklady na obrábanie o 20-30 %. Vyššia tvrdosť TC4 spôsobuje 2-3x rýchlejšie opotrebovanie nástroja, čo priamo ovplyvňuje vašu cenu za kus.
Skutočný-svetový príklad
Pozrime sa na celú cestu nákladov na bezšvíkovú rúru triedy 2 pre výmenník tepla (25 mm OD × 1,5 mm stena):
| Etapa | Komponent nákladov | Cena (juan/kg) | Kumulatívne | % z konečného |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Titánová ruda | ~2 | 2 | 1.6% |
| 2 | Titánová špongia (stupeň 0) | ~47 | 47 | 37.9% |
| 3 | Tavenie ingotov TA2 | ~54 | 54 | 43.5% |
| 4 | Príprava predvalkov rúr | ~65 | 65 | 52.4% |
| 5 | Bezšvové putovanie trubíc | ~100 | 100 | 80.6% |
| 6 | Dokončenie + kontrola | ~115 | 115 | 92.7% |
| 7 | Balenie + príprava na export | ~124 | 124 | 100% |
Vývozná cena FOB: približne 20-30 $ / kg(140-210 juanov/kg s exportnou maržou). Surovina (titánová špongia) predstavuje ~38% konečnej domácej ceny, pričom spracovanie sa podieľa viac ako 50%. Pre medzinárodných nákupcov má vyjednávanie výlučne o cene surovín obmedzený vplyv – skutočné úspory pochádzajú z optimalizácie špecifikácií, metód spracovania a množstva objednávok.
Skryté náklady, ktoré medzinárodní kupujúci často prehliadajú
| Nákladová položka | Typické náklady | Poznámky |
|---|---|---|
| MOQ premium (pod 50-100 kg) | +20-50% | Väčšina dodávateľov účtuje poplatky za malé objednávky |
| Certifikácia ASTM/ASME | 200 – 500 USD/šarže | Zvyčajne sú zahrnuté štandardné protokoly o skúškach materiálu |
| Letectvo (AMS/NADCAP) | 1 000 – 5 USD,000+/lot | Pre leteckú{0}}certifikáciu materiálov |
| Lekárske (ISO 13485 / F136) | 500 – 2 000 USD/položka | Certifikácia biokompatibilnej triedy |
| Kontrola tretej{0}}strany (SGS, BV) | 300 – 1 000 USD/zásielka | Nezávislé overenie kvality |
| Povrchová úprava (morenie) | +5-10% | Štandardná odolnosť proti korózii |
| Povrchová úprava (leštenie) | +15-30% | Dekoratívna/sanitárna úprava |
| Povrchová úprava (eloxovanie) | +10-20% | Farebné označenie alebo dekorácia |
| Vlastné drevené puzdro (ISPM-15) | $50-$200 | Vyžaduje sa pre exportné balenie |
| Poistenie nákladu | 0,3-0,5 % hodnoty | Poistenie námorného nákladu |
O GNEE Titanium
Naše hlavné produktové rady
| Produkt | známky | Normy | Kľúčové aplikácie |
|---|---|---|---|
| Titánové rúry a rúrky | Gr1, Gr2, Gr5, Gr7, Gr9, Gr12 | ASTM B338, B861, B862 | Výmenníky tepla, kondenzátory, výfuk, chemické potrubie |
| Titánové dosky a plechy | Gr1, Gr2, Gr5, Gr7 | ASTM B265 | Tlakové nádoby, chemické vybavenie, pancier |
| Titánové tyče a prúty | Gr1, Gr2, Gr5, Gr7, Gr12 | ASTM B348, B381 | Hriadele, spojovacie prvky, výkovky, zdravotnícke pomôcky |
| Titánové drôty | Gr1, Gr2, Gr5 (F136) | ASTM B863 | Zvárací drôt, pružiny, zdravotníctvo, 3D tlač |
| Titánové pásy a fólie | Gr1, Gr2, Gr5 | ASTM B265 | Rebrá výmenníka tepla, tesnenia, elektronika |
| CNC obrábané diely | Všetky ročníky | Vlastné na kreslenie | Letecké konzoly, medicínske komponenty, priemyselné armatúry |
Prečo si vybrať nás?
1. Integrovaný dodávateľský reťazec- Od obstarávania titánovej špongie až po hotové CNC-súčiastky obrábané CNC, čím sa eliminujú prirážky od viacerých dodávateľov a zaisťuje sa konzistentná kvalita.
2. Stupeň odbornosti- Náš metalurgický tím vám pomôže vybrať optimálnu triedu pre vašu aplikáciu - bez nadmerného-špecifikovania.
3. In-domáce CNC obrábanie- Prevádzkujeme naše vlastné 3/4/5-osové CNC obrábacie centrum pre prísnejšiu kontrolu kvality, rýchlejšie dodacie lehoty a lepšie ceny vlastných komponentov.
4. Export skúseností- Kompletné MTR, balenie ISPM-15 a podpora pre všetky štandardné platobné podmienky. Roky skúseností na medzinárodnom trhu.
5. Flexibilné množstvá- Od hromadných výrobných objednávok až po výrobu prototypov - váš ideálny partner pre výrobné zdroje aj obstarávanie v oblasti výskumu a vývoja.
Ak chcete získať presnú cenovú ponuku, uveďte:
Forma produktu (rúrka, platňa, tyč, drôt, pás alebo opracovaná časť)
Známka (alebo nám povedzte svoju aplikáciu -, ktorú vám odporučíme)
Rozmery a množstvo
Štandardné (ASTM, AMS alebo vlastné)
Požiadavky na povrchovú úpravu a certifikáciu
Cieľový port (pre ceny FOB/CIF)
Získajte cenovú ponuku do 24 hodín





